Hlavná stránka  >  Hobby a záhrada  >  záhrada  >  Semená a semienka  >  Bylinky, liečivky  >  Horčica biela Semienko pre záhradkárov 200 g
Ponúkame iba tovar skladom

Horčica biela Semienko pre záhradkárov 200 g

-3%

Horčica biela Semienko pre záhradkárov 200 g
Naša cena
1.12 EUR s DPH 
Ušetríte 0.04 EUR (3%)
Cena pred slevou
1.16 EUR s DPH
Skladom:   Viac než 20 ks
Tento produkt nie je možné samostatne kúpiť.
Početks
Otázka na predajcuSledovať cenu
Aktuálna cena produktu je 1.12 EUR s dph
  Oznámiť, až cena klesne pod    EUR s dph
  Oznámiť každú zmenu ceny
Váš e-mail  
Zaslať dotaz
Meno:
Email:
Telefón:
' '
Opište kód:
Dotaz:
Zdieľaj
Kód:03758
EAN:8594003195037
Výrobca:Forestina s.r.o.
Značka:Semínko pro zahrádkáře  (web)
Semínko pro zahrádkáře
Popis produktu

horčica biela (a v menšom meradle aj horčica čierna a kapusta čierna) sú významnými olejninami pestovanými v Európe, najmä v Českej republike. V posledných rokoch sa plochy horčice bielej pestované na semeno v SR pohybujú na úrovni asi 30 tis. ha, významnejšie plochy sú tiež v Poľsku (20 tis. ha), Rakúsku (19,5 tis. ha), Maďarsku (18 tis. ha) a Francúzsku (13 tis. ha). Priemerné výnosy horčice v ČR dosahujú asi 1 až 1,2 t / ha, reálny výnosový potenciál pri správnej agrotechnike je však 2,5 až 3 t semena na 1 ha. Doterajší nízke výnosy semena sú následkom chápanie horčice ako extenzívna plodiny s nízkou úrovňou agrotechniky. V značnom meradle sa horčice tiež pestuje ako Strnisková plodina na zelené hnojenie. Semeno horčice je využívané na výrobu potravinárskeho oleja, tabuľových horčíc, popr. iné priemyselné využitie. Značná časť horčice sa v ČR pestuje na výrobu osiva, predovšetkým pre využitie na Strnisková medziplodiny. Často sa jedná o zahraničnej, v ČR neregistrované odrody, vyrábané na zákazku pre zahraničné firmy.

Biologicko-fyziologická špecifiká horčice

Horčica je olejnatá rastlina patriaca do čeľade kapustovitých Brassicacea. Jedná sa o jednoročnú plodinu rozmnožujúce sa semenami. Kvety sú opeľovanie cudzím peľom predovšetkým pomocou hmyzu. V prípade nepriaznivých podmienok sa však dokáže dobre opeliť vlastným peľom. Zo osivárskej hľadiska má cudzoopelenia požiadavka na priestorovú izoláciu množiteľských porastov. Od iného porastu horčice alebo repky musí byť plodina horčica vzdialený najmenej 400 m.
Horčica biela má pomerne slabú mrazuvzdornosť a môže byť silne poškodená až zničená už teplotami -5 až -7 ° C. K tomu je nutné prihliadať pri voľbe termínu sejby, pretože silnejší ranné mrazíky na začiatku jari môžu zničiť vzídené porasty.
Ďalšou významnou vlastnosťou horčica je silný fotoperiodismus.Ako všetky kapustovité je horčica rastlinou dlhého dňa.Prechod z vegetatívnej do generatívne fázy je možný len v podmienkach dlhého dňa, ktorý tento prechod významne urýchľuje. Pre dosiahnutie vysokého výnosu semena (bohatého vetvenia a vytvorenie vysokého počtu šešulí) je nutné porast založiť čo najskôr v podmienkach krátkeho dňa, aby sa vytvorilo dostatok vegetačný hmoty a ZÁKLADov pre generatívne orgány. Pri neskorom siatie prechádza rastlina rýchlo do kvitnutia, vytvára málo bočných vetiev a málo kvetov.
Plodom horčice bielej je šešule obsahujúca asi 4 až 6 semien, zakončená mohutným sploštělým zobákom. Šešule tak ľahko nepuká, ako napríklad u repky, a preto sú riziká výdrolu semena pomerne malá. Úroda je vhodné vykonávať až pri plnej zrelosti pri vlhkosti semena do 12%.

Stanovištné podmienky na horčicu

Horčicu bielu je možno úspešne pestovať vo všetkých produkčných oblastiach do nadmorskej výšky max. 600 m. Nemala by byť radená len vo vyššie položených a chladných oblastiach (mrazové kotliny), kde nie je možné vykonať dostatočne skorý osev. Citlivá je tiež na dlhotrvajúce sucho, predovšetkým v období vzchádzanie až kvitnutia. Vhodné sú skôr nižšie položené, teplejšie oblasti.
Pôdy sú vhodnejšie hlinité, menej vysychavé, ktoré sa dajú pred sejbou dobre pripraviť. Nevhodné sú pôdy piesčité, vysychavé, štrkovité alebo pôdy ílovité, slévavé, kde sa tvoria ťažko spracovateľné hrudy. Nevhodné sú tiež pôdy silne zaburinené, predovšetkým vytrvalými burinami (pýr, pichliača, palina obyčajná ai.). Pred sejbou horčice na semeno by mala byť vykonaná zimné orba do hĺbky 18 až 24 cm. Jarná orba je nevhodná. Bezorebný systémy sú nevhodné. V osevnom postupe sa horčice radí spravidla po obilnine.

Predsejbová príprava

Horčica, ako všetky drobnosemenné kultúry, vyžaduje kvalitné a starostlivú prípravu pôdy. Lôžko pre semeno musí byť dobre pripravené, pôda musí byť jemne spracovaná a povrch dobre urovnaný. Hrudy sa nesmú vyskytovať. Pred sejbou vykonáme ZÁKLADné hnojenie fosforom (cca 80 až 100 kg / ha P2O5), draslo (80 až 100 kg / ha K2O) a horčíkom (30 až 40 kg / ha MgO). Hnojivá je tiež možné výhodne zaorať už pri zimnej orbe.

Hnojenie dusíkom pred sejbou
Pred sejbou použijeme množstve asi 30 až 40 Kg / ha N vo forme granulovaného síranu amónneho alebo vo forme viaczložkových hnojív NPK. Ak bol na jeseň pri orbe zaoranie hnoj alebo hnojovica, potom nie je potrebné pred sejbou hnojiť dusíkom.

siatie

Ak budeme horčicu pestovať na semeno, je nevyhnutné vykonať osev čo najskôr na jar. Optimálny termín v podmienkach SR je v čase medzi 20. marcom a 10. aprílom, najneskorší termín pre siatie je 20. apríl. Zasiatí horčice na semeno po tomto dátume už neposkytne požadovanú výšku výnosu (príliš dlhý deň). Pri príliš skorom termíne sejby (v marci) hrozí nebezpečenstvo neskorých mrazov, ktoré môžu mladý porast zničiť (teploty pod -5 až -7 ° C).
Výsevok volíme tak, aby sme vysiali asi 80 až 90 semien na 1 m2. čo pri bežnej hmotnosti 1000 semien 6 až 8,5 g dáva konkrétne výsevok v množstve 5 až 8 kg na 1 ha. Konečný kvalitný porast horčice v dobe pred zberom by mal byť tvorený asi z 50 až 70 rastlín na 1 m2.
Osev by mal byť vykonaný do malej hĺbky (asi 1 až 3 cm), aby semená nebola "hlboko utopená" lebo potom zle a nerovnomerne vzchádza a časť semien môže zostať nevzejitá v pôde a následne jej zaplevelovat. Pozemok je vhodné po zasiatí ľahko povalcovať.
Siatie sa prevádza do stredne širokých riadkov 15 až 20 cm. Nie je však na podstatnú závadu, ak vykonáme zasiatí bežným sejačkou s šírkou riadkov 12,5 cm (obilný riadky). Naše skúsenosti s týmto spôsobom siatie sú dobré. Doteraz sa bežne používa na siatie nemorené osivo. Vhodné je však moriť osivo, lebo tak chránime kľúčnej rastliny proti hubovým chorobám a tiež škodcom (skočky). Registrovaným moridlom je Chinook, použiť je možné aj Cruiser OSR.

herbicídy

Horčica je pomerne citlivá k rade herbicídov, preto je nutné používať len registrované a preverené prípravky. Je tiež potrebné dbať na možná rezíduá herbicídov v pôde z predchádzajúcich ošetrenie alebo na možnosť poškodenia úletom alebo odtokových pri ošetrovaní susedných kultúr.
ZÁKLADom by malo byť ošetrenie pôdnym herbicídom Treflan 48 EC aplikovaným v dávke 1,5 až 2,0 l / ha a ihneď zapraveným kultiváciou do pôdy do hĺbky 5 až 8 cm pred sejbou horčice. Náhradne možno rovnakým spôsobom použiť herbicídy Synfloran alebo Triflurex.
V prípade nedostatočného účinku herbicídneho ošetrenia pred sejbou, je možné vykonať opravné ošetrenie preemergentne herbicídy Butisan 400 SC (1,5 až 2,0 l / ha) alebo Butisan Star v dávke 2,0 l / ha. S herbicídom Butisan Star máme veľmi dobré skúsenosti. Potreba je však ihneď po zasiatí vykonať uvalení ľahkými valy a na dobre urovnaný povrch vykonať postrek Butisanem Star do 2 až 3 dní po zasiatí. Herbicídy Butisan 400 SC aj Butisan Star je možné aplikovať aj vo fáze 2 listov horčice, keď už majú buriny maternicovej lístky. Efektívne možno opravný postrek herbicídy použiť ešte prípravkom Galera v poraste do výšky až 20 cm. Tento herbicíd je účinný na široké spektrum burín a voči horčicu je vysoko tolerantný.
Likvidáciu pýru, trávovitých burín a obilniho výdrolu je možné vykonať bežnými graminicídy (Gallant super, Pantera 40 EC, Agil 100 EC) do výšky porastu horčice asi 20 cm.

Hnojenie dusíkom počas vegetácie
Pre dosiahnutie vysokého výnosu horčica je nutné použiť dostatočné hnojenie dusíkom, prípadne doplnené o hnojivá s mikroprvky (predovšetkým S a Mg). Do výšky porastu cca 20 cm dohnojit dusíkom v dávke 30 až 40 kg / ha, ďalšiu dávku v množstve 30 kg N / ha ešte do začiatku kvitnutia. Dusík je možné aplikovať tak v pevnej forme (granulované), lepšie však v kvapalnej forme (DAM).

Ochrana proti škodcom

Horčica biela je napádaná rovnakými škodcami ako repka a ďalšie kapustovité kultúry. Z najzávažnejších škodcov je možné menovať skočkami, blyskáčika, piarkou a vošky. Ochrana je možná celou radou prípravkov registrovaných do repky, do horčice však často nebývajú registrované.
Ochrana proti skočkam je nevyhnutná na vzchádzajúcej horčicu (asi 8 až 10 dní po zasiatí). Odporúča sa použitie prípravkov Decis EW 50 (0,15 l / ha), Nurell D (0,4 až 0,6 l / ha) prípadne ďalšie prípravky, ak sú registrované. Proti skočkam je možno porast tiež chrániť použitím moreného osiva, kde moridlo má zároveň insekticídnu účinnosť (napr. moridlo Chinook).
Proti blyskáčikovi je potrebné zasiahnuť v prípade výskytu 1 blyskáčika na kvetenstvo. Postrek sa vykonáva v čase dozrievania pukov, kedy je škodlivosť blyskáčika najväčší. V čase plného kvitnutia už postrek nevykonávať!Z odporúčaných prípravkov použiť Decis EW 50 (0,1 až 0,15 l / ha), Karate Zeon (0,1 l / ha), Talstar 10 EC (0,1 l / ha), Vaztak 10 EC (0,1 l / ha).
Postrek proti piliarke v prípade výskytu v čase kvitnutia prípravkom Decis EW 50 (0,15 l / ha), pri výskyte po odkvitnutí Nuralle D (0,6 l / ha).
Výskyt vošiek býva zaznamenávaný v čase od kvitnutia až do dozrievania. Ak je výskyt významnejší (napadnutie väčšej časti kvetných vetiev a stoniek) ošetrujeme vhodnými insekticídy (Nurell D 0,6 l / ha, Mospilan 20 SP).

Ochrana proti chorobám

Významne škodí predovšetkým hlízenka (Sclerotinia) a pleseň kapustová (Botritis).Ošetrenie vhodným registrovaným fungicídom, napr. Rovral Flo v dávke 3 l / ha. Ošetrenie previesť po odkvitnutí horčice.

stimulácia výnosu

Horčica pozitívne reaguje na použitie biostimulátorov pre zvýšenie a stabilizáciu výnosu semena, popr. i jeho kvalitu. Pri výške porastu do 12 cm použijeme napr. Trisol Aktivátor Compakt v dávke 2,0 l / ha. V čase pred kvitnutím je možno použiť Atonik Pro (0,2 l / ha). Na trhu sú k dispozícii ďalšie podporné a stimulačné látky. Cieľom je vytvorenie mohutnejších rastlín s väčším nasadením kvetov, intenzívnejšie fotosyntézou a väčšou odolnosťou ku škodlivým faktorom, vrátane poliehaniu a lámaniu stoniek.

Doopylení

Horčica vykvitá asi 60 až 70 dní po zasiatí (okolo 10. až 20. júna) a kvitne asi 20 až 30 dní. Opeľuje sa prevažne cudzím peľom za pomoci hmyzu. Ak nie je dostatok cudzieho peľu, je schopná sa opeliť aj vlastným peľom. Napriek tomu je vhodné podporiť opelenie porastu prisunutím včelstiev v počte 2 až 3 na 1 ha porastu.
Pretože je horčica považovaná za cudzoopelivá plodinu, je v prípade semenárskych porastov nutné dodržať izolačná vzdialenosť 400 m od porastu inej odrody horčice alebo od porastov repky.

Úroda horčica

Horčica biela dozrieva spravidla v druhej polovici augusta až na začiatku septembra. Pre priamu zber je vhodné porast ponechať plne dozrieť tak, že byľ i bočné vetvy sú úplne suché a pri zlomu praskajú. Úroda by mala byť vykonaná pri vlhkosti semena do 12% a po zbere semeno ihneď dosušiť na skladovacie vlhkosť max. 10%, aby nedošlo k zapareniu semena. Úroda vykonávať za suchého a slnečného počasia. Šešule horčice nepukajú a semeno nevypadáva, takže sa zberom nie je potrebné ponáhľať, ale radšej vyčkať na optimálne zberovej podmienky. Žať na čo najvyššiu strnisko vo výške vetvenia sTonky.
Ak sa zber odďaľuje a v čase dozrievania je vlhké daždivé počasie, zvyšuje sa podiel "šedivých" semien, ktoré znižujú technologickú kvalitu semena. Nižšia citlivosťou na také podmienky a zníženým podielom takýchto semien sa vyznačujú odrody Severka a Polarka.

Zákaznícke recenzia
Neboli nájdené žiadne recenzie.
Diskusia k produktu
Diskusia k: Horčica biela Semienko pre záhradkárov 200 g

Táto položka nebola doposiaľ diskutovaná. Ak chcete byť prvý, kliknite na tlačidlo Pridať príspevok

Popis produktu
Zákaznícke recenzia

horčica biela (a v menšom meradle aj horčica čierna a kapusta čierna) sú významnými olejninami pestovanými v Európe, najmä v Českej republike. V posledných rokoch sa plochy horčice bielej pestované na semeno v SR pohybujú na úrovni asi 30 tis. ha, významnejšie plochy sú tiež v Poľsku (20 tis. ha), Rakúsku (19,5 tis. ha), Maďarsku (18 tis. ha) a Francúzsku (13 tis. ha). Priemerné výnosy horčice v ČR dosahujú asi 1 až 1,2 t / ha, reálny výnosový potenciál pri správnej agrotechnike je však 2,5 až 3 t semena na 1 ha. Doterajší nízke výnosy semena sú následkom chápanie horčice ako extenzívna plodiny s nízkou úrovňou agrotechniky. V značnom meradle sa horčice tiež pestuje ako Strnisková plodina na zelené hnojenie. Semeno horčice je využívané na výrobu potravinárskeho oleja, tabuľových horčíc, popr. iné priemyselné využitie. Značná časť horčice sa v ČR pestuje na výrobu osiva, predovšetkým pre využitie na Strnisková medziplodiny. Často sa jedná o zahraničnej, v ČR neregistrované odrody, vyrábané na zákazku pre zahraničné firmy.

Biologicko-fyziologická špecifiká horčice

Horčica je olejnatá rastlina patriaca do čeľade kapustovitých Brassicacea. Jedná sa o jednoročnú plodinu rozmnožujúce sa semenami. Kvety sú opeľovanie cudzím peľom predovšetkým pomocou hmyzu. V prípade nepriaznivých podmienok sa však dokáže dobre opeliť vlastným peľom. Zo osivárskej hľadiska má cudzoopelenia požiadavka na priestorovú izoláciu množiteľských porastov. Od iného porastu horčice alebo repky musí byť plodina horčica vzdialený najmenej 400 m.
Horčica biela má pomerne slabú mrazuvzdornosť a môže byť silne poškodená až zničená už teplotami -5 až -7 ° C. K tomu je nutné prihliadať pri voľbe termínu sejby, pretože silnejší ranné mrazíky na začiatku jari môžu zničiť vzídené porasty.
Ďalšou významnou vlastnosťou horčica je silný fotoperiodismus.Ako všetky kapustovité je horčica rastlinou dlhého dňa.Prechod z vegetatívnej do generatívne fázy je možný len v podmienkach dlhého dňa, ktorý tento prechod významne urýchľuje. Pre dosiahnutie vysokého výnosu semena (bohatého vetvenia a vytvorenie vysokého počtu šešulí) je nutné porast založiť čo najskôr v podmienkach krátkeho dňa, aby sa vytvorilo dostatok vegetačný hmoty a ZÁKLADov pre generatívne orgány. Pri neskorom siatie prechádza rastlina rýchlo do kvitnutia, vytvára málo bočných vetiev a málo kvetov.
Plodom horčice bielej je šešule obsahujúca asi 4 až 6 semien, zakončená mohutným sploštělým zobákom. Šešule tak ľahko nepuká, ako napríklad u repky, a preto sú riziká výdrolu semena pomerne malá. Úroda je vhodné vykonávať až pri plnej zrelosti pri vlhkosti semena do 12%.

Stanovištné podmienky na horčicu

Horčicu bielu je možno úspešne pestovať vo všetkých produkčných oblastiach do nadmorskej výšky max. 600 m. Nemala by byť radená len vo vyššie položených a chladných oblastiach (mrazové kotliny), kde nie je možné vykonať dostatočne skorý osev. Citlivá je tiež na dlhotrvajúce sucho, predovšetkým v období vzchádzanie až kvitnutia. Vhodné sú skôr nižšie položené, teplejšie oblasti.
Pôdy sú vhodnejšie hlinité, menej vysychavé, ktoré sa dajú pred sejbou dobre pripraviť. Nevhodné sú pôdy piesčité, vysychavé, štrkovité alebo pôdy ílovité, slévavé, kde sa tvoria ťažko spracovateľné hrudy. Nevhodné sú tiež pôdy silne zaburinené, predovšetkým vytrvalými burinami (pýr, pichliača, palina obyčajná ai.). Pred sejbou horčice na semeno by mala byť vykonaná zimné orba do hĺbky 18 až 24 cm. Jarná orba je nevhodná. Bezorebný systémy sú nevhodné. V osevnom postupe sa horčice radí spravidla po obilnine.

Predsejbová príprava

Horčica, ako všetky drobnosemenné kultúry, vyžaduje kvalitné a starostlivú prípravu pôdy. Lôžko pre semeno musí byť dobre pripravené, pôda musí byť jemne spracovaná a povrch dobre urovnaný. Hrudy sa nesmú vyskytovať. Pred sejbou vykonáme ZÁKLADné hnojenie fosforom (cca 80 až 100 kg / ha P2O5), draslo (80 až 100 kg / ha K2O) a horčíkom (30 až 40 kg / ha MgO). Hnojivá je tiež možné výhodne zaorať už pri zimnej orbe.

Hnojenie dusíkom pred sejbou
Pred sejbou použijeme množstve asi 30 až 40 Kg / ha N vo forme granulovaného síranu amónneho alebo vo forme viaczložkových hnojív NPK. Ak bol na jeseň pri orbe zaoranie hnoj alebo hnojovica, potom nie je potrebné pred sejbou hnojiť dusíkom.

siatie

Ak budeme horčicu pestovať na semeno, je nevyhnutné vykonať osev čo najskôr na jar. Optimálny termín v podmienkach SR je v čase medzi 20. marcom a 10. aprílom, najneskorší termín pre siatie je 20. apríl. Zasiatí horčice na semeno po tomto dátume už neposkytne požadovanú výšku výnosu (príliš dlhý deň). Pri príliš skorom termíne sejby (v marci) hrozí nebezpečenstvo neskorých mrazov, ktoré môžu mladý porast zničiť (teploty pod -5 až -7 ° C).
Výsevok volíme tak, aby sme vysiali asi 80 až 90 semien na 1 m2. čo pri bežnej hmotnosti 1000 semien 6 až 8,5 g dáva konkrétne výsevok v množstve 5 až 8 kg na 1 ha. Konečný kvalitný porast horčice v dobe pred zberom by mal byť tvorený asi z 50 až 70 rastlín na 1 m2.
Osev by mal byť vykonaný do malej hĺbky (asi 1 až 3 cm), aby semená nebola "hlboko utopená" lebo potom zle a nerovnomerne vzchádza a časť semien môže zostať nevzejitá v pôde a následne jej zaplevelovat. Pozemok je vhodné po zasiatí ľahko povalcovať.
Siatie sa prevádza do stredne širokých riadkov 15 až 20 cm. Nie je však na podstatnú závadu, ak vykonáme zasiatí bežným sejačkou s šírkou riadkov 12,5 cm (obilný riadky). Naše skúsenosti s týmto spôsobom siatie sú dobré. Doteraz sa bežne používa na siatie nemorené osivo. Vhodné je však moriť osivo, lebo tak chránime kľúčnej rastliny proti hubovým chorobám a tiež škodcom (skočky). Registrovaným moridlom je Chinook, použiť je možné aj Cruiser OSR.

herbicídy

Horčica je pomerne citlivá k rade herbicídov, preto je nutné používať len registrované a preverené prípravky. Je tiež potrebné dbať na možná rezíduá herbicídov v pôde z predchádzajúcich ošetrenie alebo na možnosť poškodenia úletom alebo odtokových pri ošetrovaní susedných kultúr.
ZÁKLADom by malo byť ošetrenie pôdnym herbicídom Treflan 48 EC aplikovaným v dávke 1,5 až 2,0 l / ha a ihneď zapraveným kultiváciou do pôdy do hĺbky 5 až 8 cm pred sejbou horčice. Náhradne možno rovnakým spôsobom použiť herbicídy Synfloran alebo Triflurex.
V prípade nedostatočného účinku herbicídneho ošetrenia pred sejbou, je možné vykonať opravné ošetrenie preemergentne herbicídy Butisan 400 SC (1,5 až 2,0 l / ha) alebo Butisan Star v dávke 2,0 l / ha. S herbicídom Butisan Star máme veľmi dobré skúsenosti. Potreba je však ihneď po zasiatí vykonať uvalení ľahkými valy a na dobre urovnaný povrch vykonať postrek Butisanem Star do 2 až 3 dní po zasiatí. Herbicídy Butisan 400 SC aj Butisan Star je možné aplikovať aj vo fáze 2 listov horčice, keď už majú buriny maternicovej lístky. Efektívne možno opravný postrek herbicídy použiť ešte prípravkom Galera v poraste do výšky až 20 cm. Tento herbicíd je účinný na široké spektrum burín a voči horčicu je vysoko tolerantný.
Likvidáciu pýru, trávovitých burín a obilniho výdrolu je možné vykonať bežnými graminicídy (Gallant super, Pantera 40 EC, Agil 100 EC) do výšky porastu horčice asi 20 cm.

Hnojenie dusíkom počas vegetácie
Pre dosiahnutie vysokého výnosu horčica je nutné použiť dostatočné hnojenie dusíkom, prípadne doplnené o hnojivá s mikroprvky (predovšetkým S a Mg). Do výšky porastu cca 20 cm dohnojit dusíkom v dávke 30 až 40 kg / ha, ďalšiu dávku v množstve 30 kg N / ha ešte do začiatku kvitnutia. Dusík je možné aplikovať tak v pevnej forme (granulované), lepšie však v kvapalnej forme (DAM).

Ochrana proti škodcom

Horčica biela je napádaná rovnakými škodcami ako repka a ďalšie kapustovité kultúry. Z najzávažnejších škodcov je možné menovať skočkami, blyskáčika, piarkou a vošky. Ochrana je možná celou radou prípravkov registrovaných do repky, do horčice však často nebývajú registrované.
Ochrana proti skočkam je nevyhnutná na vzchádzajúcej horčicu (asi 8 až 10 dní po zasiatí). Odporúča sa použitie prípravkov Decis EW 50 (0,15 l / ha), Nurell D (0,4 až 0,6 l / ha) prípadne ďalšie prípravky, ak sú registrované. Proti skočkam je možno porast tiež chrániť použitím moreného osiva, kde moridlo má zároveň insekticídnu účinnosť (napr. moridlo Chinook).
Proti blyskáčikovi je potrebné zasiahnuť v prípade výskytu 1 blyskáčika na kvetenstvo. Postrek sa vykonáva v čase dozrievania pukov, kedy je škodlivosť blyskáčika najväčší. V čase plného kvitnutia už postrek nevykonávať!Z odporúčaných prípravkov použiť Decis EW 50 (0,1 až 0,15 l / ha), Karate Zeon (0,1 l / ha), Talstar 10 EC (0,1 l / ha), Vaztak 10 EC (0,1 l / ha).
Postrek proti piliarke v prípade výskytu v čase kvitnutia prípravkom Decis EW 50 (0,15 l / ha), pri výskyte po odkvitnutí Nuralle D (0,6 l / ha).
Výskyt vošiek býva zaznamenávaný v čase od kvitnutia až do dozrievania. Ak je výskyt významnejší (napadnutie väčšej časti kvetných vetiev a stoniek) ošetrujeme vhodnými insekticídy (Nurell D 0,6 l / ha, Mospilan 20 SP).

Ochrana proti chorobám

Významne škodí predovšetkým hlízenka (Sclerotinia) a pleseň kapustová (Botritis).Ošetrenie vhodným registrovaným fungicídom, napr. Rovral Flo v dávke 3 l / ha. Ošetrenie previesť po odkvitnutí horčice.

stimulácia výnosu

Horčica pozitívne reaguje na použitie biostimulátorov pre zvýšenie a stabilizáciu výnosu semena, popr. i jeho kvalitu. Pri výške porastu do 12 cm použijeme napr. Trisol Aktivátor Compakt v dávke 2,0 l / ha. V čase pred kvitnutím je možno použiť Atonik Pro (0,2 l / ha). Na trhu sú k dispozícii ďalšie podporné a stimulačné látky. Cieľom je vytvorenie mohutnejších rastlín s väčším nasadením kvetov, intenzívnejšie fotosyntézou a väčšou odolnosťou ku škodlivým faktorom, vrátane poliehaniu a lámaniu stoniek.

Doopylení

Horčica vykvitá asi 60 až 70 dní po zasiatí (okolo 10. až 20. júna) a kvitne asi 20 až 30 dní. Opeľuje sa prevažne cudzím peľom za pomoci hmyzu. Ak nie je dostatok cudzieho peľu, je schopná sa opeliť aj vlastným peľom. Napriek tomu je vhodné podporiť opelenie porastu prisunutím včelstiev v počte 2 až 3 na 1 ha porastu.
Pretože je horčica považovaná za cudzoopelivá plodinu, je v prípade semenárskych porastov nutné dodržať izolačná vzdialenosť 400 m od porastu inej odrody horčice alebo od porastov repky.

Úroda horčica

Horčica biela dozrieva spravidla v druhej polovici augusta až na začiatku septembra. Pre priamu zber je vhodné porast ponechať plne dozrieť tak, že byľ i bočné vetvy sú úplne suché a pri zlomu praskajú. Úroda by mala byť vykonaná pri vlhkosti semena do 12% a po zbere semeno ihneď dosušiť na skladovacie vlhkosť max. 10%, aby nedošlo k zapareniu semena. Úroda vykonávať za suchého a slnečného počasia. Šešule horčice nepukajú a semeno nevypadáva, takže sa zberom nie je potrebné ponáhľať, ale radšej vyčkať na optimálne zberovej podmienky. Žať na čo najvyššiu strnisko vo výške vetvenia sTonky.
Ak sa zber odďaľuje a v čase dozrievania je vlhké daždivé počasie, zvyšuje sa podiel "šedivých" semien, ktoré znižujú technologickú kvalitu semena. Nižšia citlivosťou na také podmienky a zníženým podielom takýchto semien sa vyznačujú odrody Severka a Polarka.

Neboli nájdené žiadne recenzie.


© 2014 VMD Drogéria, Parfuméria CZ